RU | ENG | LV |
+371 2911 4238,
foresttravel@inbox.lv
 
 

Trofeju apstrāde

Galvas skulptūras un pilnas skulptūras izgatavošana.
17.10.2017


                                            Galvas skulptūras un pilnas skulptūras izgatavošana.

Galvas skulptūru iespējams izgatavot no jebkura nomedītā dzīvnieka, neatkarīgi no tā lieluma un sugas. Dažreiz galvas skulptūru veido arī no nomedītiem putniem, tādiem, kā strauss, mednis, rubenis. Svarīgs nosacījums ir pareizi noņemta un iekonservēta āda.

 Dīrāšanu jāsāk ar cirkulāru griezumu 15-20 cm aiz priekškājām, perpendikulāri medījuma rumpja asīm.  Kājas nogriež pa ceļa locītavu, pārgriež pa aizmuguri  un nodīrā līdz rumpim. Ķermeni dīrā zeķveidā uz galvas pusi,  medījumam bez ragiem dīrāšanu turpina galvas rajonā. Ar galvas dīrāšanu jāapietas ļoti uzmanīgi, nedrīkst sabojāt plakstiņus, lūpas, ausis.

Ja dīrā medījumu ar ragiem, jātaisa papildus y-veida griezums no katra raga pamatnes aizmugurējās daļas pa kakla vidu. Griezuma garums ir atkarīgs no nomedītā dzīvnieka sugas, tam  jābūt tik lielam, lai nodrošinātu ērtu galvas nodīrāšanu. Lai atdalītu ādu no ragu pamatnēm, taisa cirkulāros griezumus pa rozetes robežu un uzmanīgi noņem ādu no galvas. Pēc ādas attīrīšanas no mīksto audu atlikumiem, veic standarta  konservāciju ar sāli.

Lai veiksmīgi izgatavotu nomedītā dzīvnieka pilnu skulptūru, taisot griezumus jāievēro trīs pamatprincipi:

1)      Griezumam jābūt pēc iespējas mazākam;

2)      Griezums jāveic tā, lai pēc aizšūšanas un kompozīcijas noformēšanas defekts nebūtu redzams;

3)      Griezumam jābūt pietiekoši lielam, lai  nodrošinātu ādas kvalitatīvu noņemšanu.

Parasti, neatkarīgi no nomedītā dzīvnieka sugas, veic klasisko griezumu pa muguras vidu no astes pamatnes, tik garu, cik nepieciešams, lai kvalitatīvi noņemtu ādu. Uz muguras ir pietiekoši garas un biezas spalvas šuves nomaskēšanai. Lapsai, jenotsunim, caunai asti izvelk veselu, vilkam pārgriež pa apakšējās virsmas vidu, pēc tam  nodīrā rumpi un galvu. Kā pēdējo veic zeķveida ādas noņemšanu no visam četrām kājām. Tālāk seko ādas attīrīšana no liekajiem mīkstajiem audiem un ādas konservācija.  Iepriekš aprakstītā procedūra ir diezgan sarežģīta, tāpēc, ja medījums nav parāk liels, to ieteicams  sasaldēt  vai diennakts laikā pēc nomedīšanas aizvest speciālistam.

Ikviens mednieks grib pievienot savai trofeju kolekcijai kvalitatīvu trofeju, tāpēc skulptūru veidošanai ieteicams izmantot medījumus bez lieliem apmatojuma defektiem, milzīgiem caurumiem  trapījumu vietās un atcerēties, ka labākais akots meža dzīvniekiem Latvijā ir no decembra līdz martam. 
      Atpakaļ